Lietuvos nacionalinis muziejus pristatė virtualią galeriją

Lietuvos nacionalinis muziejus šiemet pristatė virtualią galeriją Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose (http://sausio13.lnm.lt/), kurioje – beveik 6000 piešinių, vaizduojančių Sausio 13-osios įvykius vaikų akimis. Visi piešiniai sukurti 1991 metais, netrukus po to, kai rusų desantininkai bandė užimti televizijos bokštą ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastatą.
Ūlos-Tornau-piešinys-6-c-klasė-LNM-nuotr.
Alytaus regiono gyventojai pagal muziejaus virtualios galerijos statistiką, yra vieni aktyviausių jos lankytojų. Ieškodami savo piešinių lankytojai per nepilnus du mėnesius sugeneravo daugiau nei 76 tūkstančius puslapių peržiūrų. Atmetus titulinį puslapį, pirmoje vietoje pagal surinktų peržiūrų skaičių puikuojasi buvusi Lazdijų vidurinė mokykla (http://sausio13.lnm.lt/albums/lazdiju-vidurine-mokykla/). Aukštą poziciją lankomiausių puslapių sąraše užima ir visų Lazdijų rajono mokyklų sąrašas (http://sausio13.lnm.lt/sets/lazdiju-rajonas/), į populiariausių puslapių dešimtuką patenka ir Alytaus rajono mokyklų sąrašas (http://sausio13.lnm.lt/sets/alytaus-rajonas/) bei buvusi Alytaus 2-oji vidurinė mokykla (http://sausio13.lnm.lt/albums/alytaus-2-oji-vidurine-mokykla/).
Žvelgiant į piešinius galima matyti, kad juose išreikšti naivūs ir tyri vaikiški jausmai peržengia šios istorinės datos ir jos skaudžių įvykių tematiką. Didžiojoje dalyje piešinių atsiskleidžia visų 1990-1991 metų įvykių akivaizdoje besiformavęs vaikų pasaulėvaizdis: laisvės troškimas, jos svarba ir branginimas, supratimas, jog ji nėra duotybė ir už ją būtina kovoti. Dėl to artėjanti svarbi valstybingumo šventė – Kovo 11-oji – yra labai puiki proga dar kartą prisiminti šį projektą.
 Nors galerija veikia dar tik nepilnus du mėnesius, tačiau jau sulaukiame atgarsių. Galime matyti, jog piešinių autorių likimai susiklostė labai įvairiai, tačiau juos visus vienija tai, kad jie buvo ypatingų permainų liudininkai, didžiąją dalį gyvenimo augę jau laisvoje Lietuvoje. Autorių refleksijas talpiname toje pačioje svetainėje: http://sausio13.lnm.lt/essays/
Peržiūrėti Lietuvos mokyklų piešinius ar netgi bandyti surasti savo pažįstamų žmonių piešinius galima virtualioje galerijoje „Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose“ adresu http://sausio13.lnm.lt/Peržvelkite savo rajono mokyklų piešinius, jeigu norėsite ką nors publikuoti laikraštyje arba internetiniuose portaluose, pasidalinti socialiniuose tinkluose – mielai atsiųsime jums sutvarkytus vaizdus.
Živilė Stadalytė
Komunikacijos specialistė
Lietuvos nacionalinis muziejus
tel. nr. +37067241279

Taip pat skaitykite...