„Skrandžio gripas“ dažniau puola mažesniuosius

gripas

Šaltuoju sezonu siaučia ne tik gripo ir peršalimo ligų virusai, bet ir ūminių žarnyno infekcijų sukėlėjai, primena gydytojai. Šios ligos pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmu ir dar kitaip vadinamos skrandžio ar žarnyno „gripu“. Ypač jam imlūs yra vaikai.

Įspėja ir pasikeitęs elgesys
Nors klasikinis gripas gali pažeisti kvėpavimo takus (ne tik viršutinius, bet komplikuotis ir plaučių ligomis), raumenų, nervų sistemas, visgi tiesiogiai virškinamojo trakto šis virusas nepažeidžia. Ūmines žarnyno infekcines sukelia rotavirusai, noravirusai, astrovirusai, pikornavirusai, adenovirusai ir parvovirusai ir kt. Skirtingai nuo bakterijų, žarnyno virusai maiste nesidaugina, jie yra labai atsparūs išdžiūvimui, ilgai pakelia užšaldymą.
 
Dažniausiai šios virusinės žarnyno infekcijos pakerta jaunesnio amžiaus mažylius – iki 2–3 m. Kartais serga ir vyresni, sulaukę 5–6 m., vaikai. Tačiau rota virusai neaplenkia ir suaugusiųjų.
„Ligos pradžia ūmi ir lydima pagrindinių trijų simptomų: karščiavimo, vėmimo ir viduriavimo. Dažniau pirmiau vemiama, o po to viduriuojama. Bet gali būti ir atvirkščiai. Esant norovirusinei infekcijai, ligos eiga lengvesnė, paprastai tik vemiama“, – „Lietuvos sveikatai“ yra pasakojusi VUL Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičienė.
Apie infekciją pirmiausia gali įspėti pasikeitęs vaiko elgesys – jis atsisako valgyti, skundžiasi pilvo skausmais, tampa vangus, irzlus, nebenori žaisti.
 
Pirmoji pagalba
Kai mažylis pradeda vemti, viduriuoti, gydytoja patarė svarbiausia atstatyti skysčių ir elektrolitų balansą organizme. Rekomenduojama mažais gurkšneliais maždaug kas penkias minutes girdyti druskos tirpalu su gliukoze. Ligoninėje naudojamas specialus tikslios sudėties tirpalas, bet panašaus jo galima įsigyti ir vaistinėse. Tirpalą galima pasigaminti ir namuose: jį turėtų sudaryti 1,75 g natrio chlorido, 1,5 g kalio chlorido, 2,5 g natrio hidrokarbonato ir 14,5 g gliukozės
 
Jei tėveliai skystį girdo nenuosekliai arba vaikas jį vis išvemia, dėl ištikusios dehidratacijos gali prireikti ir medikų pagalbos – mažylis guldomas į reanimacijos skyrių, taikomos skysčių infuzijos – lašelinės.
Rotavirusinės infekcijos riziką galima sumažinti kruopščiai plaunant rankas, ypač – pasinaudojus tualetu, pakeitus kūdikiui sauskelnes ar po sąlyčio su galimai infekuotais virusu daiktais ir aplinka. Tačiau tai neapsaugo nuo užsikrėtimo ir ligos.


Verta žinoti
Nuo rugsėjo valstybės lėšomis dviejų mėnesių kūdikiai yra skiepijami nuo rotavirusinės infekcijos. Vakcina nuo rotaviruso (rotavirusinio enterito) yra ypatinga tuo, kad yra ne įskiepijama, o vartojama per burną.

Informacija www.lsveikata.lt

Taip pat skaitykite...