IX Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis – kitokie pasauliai scenoje

Spalio 1–29 dienomis legendinės režisierės Dalios Tamulevičiūtės atminimas vėl suburs teatro bendruomenę į Varėną. Jau devintąjį kartą vyksiantis D. Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis pristatys 23 naujausius Lietuvos teatrų spektaklius, žiūrovai turės unikalią galimybę susipažinti ne tik su gerai žinomų kūrėjų, bet ir jaunų režisierių bei aktorių kūrybiniais sprendimais.

DT foto18

Festivalis prasidės spalio 1 d. 14 val. Šv. Mišiomis ir išskirtiniu klasikinės muzikos koncertu Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje. Po renginio Varėnos kultūros centre 17 val. bus apdovanotas 2018 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – J. Miltinio dramos teatro eskizas „Zygfridas“ (Vaidotas Žitkus, rež. Gildas Aleksa) ir parodytas 2017 m. konkurso laimėtojo spektaklis „Virimo temperatūra 5425“. Tai Artūro Areimos teatro spektaklis, pirmasis teatro serialas Lietuvoje, pagal Virginijos Rimkaitės pjesę (rež. Artūras Areima).
Šių metų festivalio naujienos – Varėnos publikai dar neatrasti teatrai. Pirmą kartą festivalyje dalyvauja „Stalo teatras“, kuris pristatys spektaklį visai šeimai „Kas pasauly g(a)ražiausia?“, ir naujai susikūręs „Solo teatras“, kuris parodys premjerą „Lietuviškoji Nora“ aktorės, lietuvių teatro primadonos Monikos Mironaitės gyvenimo ir kūrybos motyvais (rež. Birutė Mar). Akistatos su žiūrovais lauks net trijų monospektaklių aktoriai: Oskaro Koršunovo teatro aktorius Eimantas Pakalka (spektaklis „Pamišėlis“), pelnęs apdovanojimus už geriausią vyrišką vaidmenį „Lietuvos teatrų pavasario“ festivalyje ir tarptautiniame Kijevo festivalyje „Andriyivsky Fest“, viena ryškiausių savo kartos aktorių Gintarė Latvėnaitė (Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklis „Dvasiniai reikalai“), kuri vaizduos gyvenimo išbandymų bei neįgyvendintų svajonių iškankintos ir susitaikymo su savimi ieškančios stiprios moters portretą, bei Aleksandra Metalnikova (Lietuvos rusų dramos teatro spektaklis „Vienišas žmogaus balsas“), perteiksianti jaunos moters, žuvusio jauno gelbėtojo „likvidatoriaus“ našlės pasakojimą iš Svetlanos Aleksijevič, Nobelio literatūros premijos laureatės, knygos „Černobylio malda“.
Festivalis jau tapo tarsi „placdarmu“ jauniesiems kūrėjams, todėl džiaugiamės, kad programoje yra Eimunto Nekrošiaus mokinio Adomo Juškos režisūrinis debiutas – Valstybinio jaunimo teatro spektaklis „Šveikas“. „Šviežio teatro kraujo“ į festivalį įneš ir teatro judėjimo „No Theatre“ jaunoji aktorių karta (spektaklis „Iliuzijos“, rež. Vidas Bareikis). Festivalio lankytojai bene pirmieji pamatys Alytaus miesto teatro premjerą „Laisvės arena“, kur spektaklio kūrėjai, pasitelkdami cirko metaforą, kalbės apie XXI amžiaus uždaros ir išmuštruotos visuomenės modelį, taip pat teatro „Atviras ratas“ teatrinį eksperimentą „Saulėtoji linija“, kur pasitelkiant lengvą autoironiją, humoro jausmą kalbama apie dviejų žmonių tarpusavio santykius šeimoje. Tiems, kurie nori pasijuokti ir tiesiog gerai praleisti laiką, siūlome apsilankyti J. Miltinio dramos teatro spektaklyje „Giminės, arba kam zrazų pakartot“ bei Naisių vasaros teatro muzikinėje komedijoje „Figaro!”.
Varėnos kultūros centro scenoje taip pat išvysime publikos numylėtinius aktorę Ingą Norkutę (Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Išrinktieji”), aktorę Vitaliją Mockevičiūtę ir aktorių, režisierių Valentiną Masalskį (Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Mūsų miestelis“) bei aktorių Giedrių Savicką (Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Voicekas”).
Teatras yra svarbi sąmoningumo ir dvasinės saviugdos priemonė, todėl devintasis teatrų festivalis skirs ypatingą dėmesį vaikams ir jaunimui. Mažuosius teatro mėgėjus džiugins Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Tikroji pelenės istorija“, Alytaus miesto teatro spektaklis „Mažasis princas“, minėtas „Stalo teatro“ spektaklis „Kas pasauly g(a)ražiausia?“, „Knygos teatro“ – „Trumpos istorijos apie…“, Vilniaus teatro „Lėlė“ muzikinis spektaklis „Pinokis“. Tuo tarpu jaunosios publikos dėmesio lauks Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Labas rytas, pone triuši“ apie jauną žmogų, nusivylusį vartotojiška „pirk arba mirk“ visuomene, Kauno miesto kamerinis teatras kvies atsigręžti į vieną demokratiškiausių Lietuvos prezidentų Kazį Grinių spektaklyje „Alksniškės“, Keistuolių teatras primins paskutinių nerūpestingų gyvenimo dienų skonį spektaklyje „Riešutų duona“, o Nacionalinis Kauno dramos teatras džiaugsmingai, nuotaikingai ir jaunatviškai pasakos apie meilę W. Shakespeare’o komedijoje „Vasarvidis“.
Kaip ir kiekvienais metais, festivalio programoje galima įžvelgti tam tikrų tendencijų, tematinį lauką. Šio festivalio spektaklių ašis – mažo žmogaus likimas. Kūrėjai kviečia žiūrovus drauge pamąstyti apie žmogaus prigimtį, santykius, religiją, mitus ir tikrovę, laiką, istoriją ir karą, žodžiu, apie mūsų gyvenimą. Juk iš esmės teatras atliepia tai, kas vyksta su pasauliu ir žmogumi, tik skubėdami gyventi, nebeturime kada įsižiūrėti į save.
Festivalio organizatoriai siekia, kad renginys būtų kuo prieinamesnis ir dar daugiau žiūrovų galėtų sau leisti apsilankyti spektakliuose, todėl bilietai į aukščiausio meninio lygio spektaklius yra nebrangūs. O lankytoją praturtina įdomi ir turtinga dramaturgijos prasme bei žanrų įvairove festivalio programa. Taigi kviečiame visą spalio mėnesį panirti į kultūrą ir pajusti teatro žmonių jėgą.
Festivalio naujienas sekite interneto svetainėje www.varenoskultura.lt ir Varėnos kultūros centro „Facebook“ paskyroje. Bilietus į spektaklius galite įsigyti Varėnos kultūros centro kasoje.

Parengė Judita Ikasalienė,
Varėnos kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė

Taip pat skaitykite...