Alytaus polikliniką mielai renkasi ir didmiesčio medikai

Alytaus_Pol_2018_05_5

Alytaus poliklinikoje pūstelėjo nauji vėjai: prie įstaigos vairo stojo naujasis, teisininko išsilavinimą turintis vadovas Marius Jasaitis, kuris pasiryžęs įnešti pokyčių tiek mažinant eiles, tiek gerinant paslaugų kokybę gyventojams. „Mano valdymo stilius nėra daužyti kumščiu į stalą ir šaukti. Kolektyvui nuo pirmos darbo dienos pasakiau: turite idėjų, prašom, – susėskime prie bendro stalo ir diskutuokime“, – sako įstaigos vadovas.Nors turėjo galimybę, jaunas odontologas Adomas Purys pasirinko ne užsienio kliniką, bet Alytaus polikliniką. Ir savo sprendimo nesigaili. „Galvojau apie emigraciją, siunčiau CV į vieną Airijos kliniką. Ten tik atvyk – viskas paruošta. Bet aš pagalvojau, kad dirbti Tėvynėje yra žymiai geriau“, – sako patriotiškai nusiteikęs jaunas medikas.

Atlyginimai didės

Kadangi medicina man nauja sritis, dažnai išgirstu klausimą, ar nebijojau eiti į polikliniką, kaip sekasi jai vadovauti? Iš tikrųjų prieš konkursą aš viską gerai įvertinau. Jei būčiau abejojęs, tikrai nebūčiau ėjęs.Pirmiausia, kaip įstaigos vadovas sieksiu atnaujinti medicinos įrangą, žinoma, kiek leidžia finansinės galimybės. Po truputį ieškome lėšų ir infrastruktūrai atnaujinti. Labai svarbus veiksnys – personalas, atlyginimai. Galima sakyti, kad Vyriausybės duotą pažadą dėl atlyginimų kėlimo beveik įgyvendinsime“, – sako poliklinikos vadovas

„Darbo užmokestį kelsime ne tik gydytojams, bet ir slaugytojoms. Laikausi principo perskaičiuoti atlyginimus ir kitam personalui. Daug smagiau eiti poliklinikos koridoriumi, kai visi darbuotojai šypsosi, o ne kai vieni paaukštinami, kiti paliekami už borto“, – svarbiausius uždavinius įvardijo poliklinikos vadovas Marius Jasaitis.

Neskaitant atlyginimų, naujas įstaigos vadovas ėmėsi ir ne ką mažiau svarbaus eilių reguliavimo klausimo.
„Vieną du kartus per mėnesį atliekame mini auditus. Po kurio laiko vėl analizuojame situaciją ir žiūrime, kas pasikeitė. Dabar bandysime taikyti ilgalaikių receptų išrašymą. Poliklinikoje yra būtinosios pagalbos kabinetas, kur „čia“ ir „dabar“ pacientams suteikiama paslauga. Gal panašų kabinetą įrengsime ir receptams išrašyti… Nuolat analizuojame eiles, aiškinamės tikrąsias jų susidarymo priežastis“, – sako M.Jasaitis.

Eiles ilgina ir neatsakingi pacientai

Pasak direktoriaus pavaduotojos medicinai Elvinos Machankovienės, gydytojo darbe be galo daug popierizmo. „Būna taip, kad užpildome elektroninį receptą ir sistema užstringa. Tuomet surašome popierinį variantą, o žmonės už durų laukia, laikas eina…
Be to, masiškai tikriname nedarbingumo pažymėjimus, nes „Sodra“ gauna daug anoniminių skundų ir kiekvieną jų tikrina“, – pasakoja E.Machankovienė.

Jai antrina šeimos gydytoja Ramunė Balčienė: „Didžiausias sunkumas, kad šeimos gydytojo krūviai didžiuliai, o paciento apžiūrai skirto laiko trūksta. Jei pacientai jaunesni, jiems apžiūrėti gal ir pakanka penkiolikos minučių. Bet jei žmogus vyresnio amžiaus, tada jau sukiesi kaip sugebi, žiūri, kas svarbiausia. Dar prisideda įvairios profilaktinės programos.“

Eiles ilgina ir užsiregistravę, bet neatvykstantys pacientai. „Dabar bandysime įgyvendinti trumpųjų žinučių politiką, kad pacientui praneštume iš anksto apie numatytą vizitą pas gydytoją. Tai yra gan aktualu – daug žmonių neatvyksta, pasitaiko ir kuriozinių situacijų. Viena pacientė pasiskundė administracijai: gydytojas manęs nepriėmė! Galop išsiaiškinome, kad moteriai reikėjo pasirodyti pas šeimos gydytoją viena diena anksčiau.
Bandėme taikyti kitokį principą, kuomet pacientams skambina slaugytojos ir primena apie vizitą pas gydytoją, bet vis tiek egzistuoja žmogiškasis faktorius. Paskambino ar nepaskambino, aš, kaip vadovas, mikro vadybinių dalykų neisiu ir netirsiu. Nemanau, kad nuolatinė kontrolė yra gerai. Vis dėlto įstaigoje dirba suaugę žmonės, ne vaikų darželis ir jie žino už ką yra atsakingi“, – sako M.Jasaitis.

Gelbsti integralioji pagalba
Dzūkijos sostinėje, kaip ir kituose rajonuose, išaugo pagyvenusiųjų ir pensinio amžiaus pacientų skaičius, o tai dažniau yra sergantis kontingentas.

„Jei ateina gimę tūkstantis devyni šimtai keturiasdešimt trečiaisiais ir skundžiasi senatve, atsakau: „jūs – dar jaunas, nes pas mane apsilanko ir dvidešimt trečiųjų, ir dvidešimt devintųjų gimimo“. Daugiausiai pasitaiko širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų, kreipiasi dėl smegenų kraujotakos sutrikimų, neurologinių ligų. Daugėja pacientų, sergančių Alzhaimerio liga, demensijomis, tuomet iškyla ir socialinės problemos, kas tokį žmogų prižiūrės“, – sako šeimos gydytoja Ramunė Balčienė.

Šiuo atveju itin gelbsti integralioji pagalba. Tai yra mobilios slaugos bei socialinių paslaugų specialistų komandos. Jos atvyksta pas senyvus arba neįgaliuosius žmones į namus ir teikia jiems pagalbą. Taip pat konsultuoja šeimos narius, kaip slaugyti, kaip prižiūrėti sunkiai sergančius artimuosius.

„Prižiūrėdamas sergantįjį Alzhaimeriu namiškis būna išvargęs. Taigi, kol integralios pagalbos specialistas atlieka buitinius darbus, jis gali kur nors išeiti. Pacientai ir jų artimieji tokia paslauga labai patenkinti“, – sako šeimos gydytoja R.Balčienė, pridurdama, kad tokių paslaugų poreikis nuolat auga.

„Mūsų sąlygos tikrai geros. Atlyginimai sudaro didžiąją biudžeto dalį, o visos kitos išlaidos tesiekia penkiolika procentų. Pas mus geresnis ir pacientų prisirašymas lyginant su panašiomis įstaigomis, kur vidutinis vienos gydytojos prisirašymas stipriai sumažėjęs“, – sako kolegų finansų ministru vadinamas Finansų -ekonomikos skyriaus vedėjas Albinas Lilionis.

Į vieną vietą – trys pretendentai
Alytaus poliklinikos Odontologijos skyrius – rimtas konkurentas privatiems kabinetams, kurie kuriasi aplink viešąją įstaigą.
Alytaus poliklinikoje teikiamos pirmo lygio odontologinės paslaugos. Atliekamas dantų terapinis gydymas ir šalinimas, kuriam nereikalingi chirurginiai metodai. Prireikus poliklinikoje dirbantys odontologai išrašo siuntimus konsultacijos pas antro lygio specialistus. O jei reikalinga skubi odontologinė pagalba, ją galima gauti ir šeštadienį, nes įstaiga dirba šešias dienas per savaitę. Jau iš anksto būna numatytos vietos ir talonai, skirti tik būtinajai skubiai pagalbai.

Nemažai gydytojų odontologų į Alytaus polikliniką atvyksta dirbti iš didžiųjų miestų. „Pagal darbo skelbimus, kuriuos talpinome ieškodami odontologų, iš tikrųjų atsiliepė nemažai – trys keturi – pretendentai“, – džiaugėsi įstaigos vadovas, pridurdamas, kad ruošiamasi ir odontologinės įrangos atsinaujinimui.
Alytaus polikliniką džiaugiasi pasirinkęs jaunas odontologas Adomas Purys. Kad jam nereikėtų kaskart čia važinėti iš Kauno, Dzūkijos sostinėje nusprendė apsigyventi.

„Galvojau apie emigraciją, siunčiau CV į vieną Airijos kliniką. Ten tik važiuok – viskas paruošta. Bet pagalvojau, kad Tėvynėje dirbti yra žymiai geriau“, – sako jaunas medikas.
Lietuvos spauda neseniai rašė ir apie Alytaus poliklinikoje dirbantį libanietį iš Kauno, kuris nerado vietos po Saule. Tuomet iš Libano į Lietuvą atkeliavęs Ahmad El Oreibi prieš gerą pusmetį įsidarbino Alytaus poliklinikoje. Jauną gydytoją pacientai jau pamėgo ir daugelis išreiškia norą gydytis būtent pas jį.

„Nors esu ne lietuvis, jokių keblumų man, kaip gydytojui, bendraujant su žmonėmis nekyla“, – žurnalistams sakė lietuviškai puikiai kalbantis libanietis.
Prieš įsidarbindamas Alytaus poliklinikoje, vyriškis odontologu dirbo kitame nedideliame Lietuvos mieste, tačiau nusprendė ieškoti naujų galimybių ir to, ko tikėjosi, jis surado būtent Alytuje. Nors siųsdamas gyvenimo aprašymą didelių vilčių neturėjo, tačiau jau kitą dieną vyras sulaukė telefono skambučio ir kvietimo atvykti į darbo pokalbį. „Išgirdęs, kokios sąlygos, galimybės siūlomos, nesudvejojau. Ir dabar nesigailiu. Su kolegomis labai paprasta bendrauti, sutarti. Vienas iš kito visuomet galime tikėtis pagalbos ar patarimo. Pacientai taip pat draugiški, malonūs. Atmosfera darbe daug ką reiškia, o ją kuria patys žmonės. Kol kas mano įspūdžiai – tik geri. Yra moderni įranga, viskas, kas reikalinga kokybiškam darbui“, – sakė A. El Oreibi, kuris į darbą poliklinikoje važinėja iš Kauno.

www.lsveikata.lt

Deimantė Gruodė

Taip pat skaitykite...