Lazdijuose žemė atrakinta verčiant pirmąją vagą

 • IMG-3998-13123
 • IMG-4030-13124
 • IMG-4134-13122
 • IMG-4179-13126
 • IMG-4213-13125
 • IMG-4290-13135
 • IMG-4302-13137
 • IMG-4316-13136
 • IMG-4371-13131
 • IMG-4377-13127
 • IMG-4438-13129
 • IMG-4479-001-13130
 • IMG-4555-13132
 • IMG-4564-13133
 • IMG-4734-13128
 • IMG-4872-13138

Balandžio 28 dieną Lazdijų hipodrome vyko Pirmosios vagos šventė ir pavasarinis jomarkas. Ši šventė jau aštuonioliktą kartą sukvietė senųjų žemdirbiškųjų tradicijų mylėtojus ir puoselėtojus. Arti lietuviai žemdirbiai pradėdavo ne bet kada, o tam tikru laiku, todėl ir artojų varžytuvės kasmet vyksta būtinai sulaukus Jurginių. Juk ne veltui sakoma, kad šv. Jurgis atrakina žemę.

Ardami arklais prižadinti žemę šiemet ryžosi 14 artojų, atvykusių iš Lazdijų, Alytaus, Biržų, Pagėgių, Širvintų, Varėnos rajonų ir Druskininkų savivaldybės. Visus surinkusius į šį tradicinį renginį sveikino Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis, kuris artojams įteikė po kepurę su mūsų rajono savivaldybės simbolika ir po trispalvę vėliavą bei linkėjo sėkmės varžybų metu.

Gražių žodžių negailėjo šventėje dalyvavę Seimo nariai  Vytautas Kamblevičius, Julius Sabatauskas, LR Žemės ūkio ministerijos atstovė Ausma Miškinienė  bei kiti garbingi svečiai. Artojų varžybų vertinimo komisijai vadovavęs Veisiejų seniūnijos seniūnas Zenonas Sabaliauskas prieš varžybas oficialiai paskelbė vertinimo tvarką ir kriterijus.

Išlydint artojus į laukus, šventėje kaip ir kasmet buvo prisimintos senosios tradicijos. Mūsų senolių manymu, nuo pirmo žemdirbio išėjimo su žagre į lauką bei pirmo žemės palietimo priklausė būsimasis derlius. Todėl prieš pradėdami arti, mūsų proseniai atlikdavo įvairius magiškus veiksmus, tariamai turinčius apsaugoti laukus nuo įvairiausių nelaimių.

Svarbiausios žemdirbių pavasario šventės Jurginės ir Pirmoji vaga turi glaudžias sąsajas, todėl  tradiciškai pirmosios vagos arimo apeigas atliko Jurgis (Stasys Saladinskas), kuris pagerbė Žemę. Sukalbėjęs maldą, jis artojus vaišino duona ir  gira,  pirmoje vagoje aparė duonos riekę, kad derlius būtų gausus.

Po apeigų į startą stojo 7 artojai, pasiruošę varžytis dvikinkių plūgų grupėje ir 7 artojai  vienkinkių plūgų grupėje. Po įtemto ir atidumo bei susiklausymo su arkliais reikalaujančio darbo paaiškėjo ir nugalėtojai. Ariant dvikinkiais plūgais pirmosios vietos nugalėtoju tapo Ramūnas Kliokys iš Alytaus rajono savivaldybės. Antrosios vietos nugalėtoju pripažintas ilgametis Lazdijų rajono artojas Bernardas Blažauskas iš Šventežerio seniūnijos. Trečioji vieta atiteko taip pat Lazdijų krašto artojui Algirdui Motiejūnui iš Šlavantų seniūnijos.

Vienkinkiu plūgu gražiausiai arė ilgametis varžybų dalyvis Gediminas Čirgelis iš Biržų rajono savivaldybės. Antrąją vietą užėmė Lazdijų rajono savivaldybės Teizų kaimo jaunasis artojas Martynas Macionis, o trečiasis buvo Albinas Bražinskas iš Druskininkų savivaldybės. Nugalėtojų, kaip ir kasmet, laukė rėmėjų ir šventės organizatorių įsteigti vertingi prizai.

Tie, kurie nedrįso varžytis su patyrusiais artojai, turėjo galimybę savo jėgas išbandyti Miestelėnų ir kaimo bernų bei mergų arimo varžytuvėse. Visi norintys  galėjo išarti vagą ir taip prisiliesti prie senųjų žemdirbiškų arimo arkliais tradicijų. Šias mėgėjų arimo varžytuves tradiciškai pradėjo Lazdijų rajono savivaldybės meras A. Margelis, kasmet nepabūgstantis stoti prie arklo.

Smagu, jog šių neoficialių varžybų dalyvių spektras plečiasi, nes išarti vagą šiemet ryžosi dvi moterys bei dvylikametis berniukas.  Šis jaunasis artojas, atvykęs iš Alytaus rajono, ir buvo pripažintas nugalėtoju. Antroji vieta skirta Darijai Jodaugienei iš Kauno, o trečioji vieta atiteko svečiui iš Punsko Juozui Bansevičiui.

Po arimo varžybų visų artojų laukė šeimininkių sutiktuvės  ir šutinto gaidžio ragautuvės. Pagal senąjį lietuvių paprotį sugrįžusios po pirmojo arimo artojus sutikdavo šeimininkės, kurios vesdavo visus prie stalo, kur buvo padėta šutintas su kruopomis gaidys.

Kol artojai vertė vagas, hipodrome taip pat vyko atviros Lazdijų rajono žirgų konkūrų varžybos Lazdijų rajo savivaldybės mero taurei laimėti. O nuo ankstyvo ryto tradiciškai prasidėjo Žirgų ištvermės varžybos. Raiti ir važiuoti varžybų dalyviai žirgų ištvermę bandė keliaudami po rajoną ir įveikdami numatytas distancijas.

Daug dėmesio sulaukė šventės organizatorių šiemet sumanyta naujovė – ekstremalios jaučio tramdymo varžybos, kurios  sudomino tiek vaikus ir jaunimą, tiek suaugusius. Patys drąsiausi ryžosi savo ištvermę išbandyti ne spausdami noragą, o tvirtai besilaikydami ant besipurtančio ir šokinėjančio jaučio nugaros.  

Žiūrovus linksmino bei pasiklausyti senųjų Dzūkijos bei visosoje Lietuvoje atlikamų arimo dainų  kvietė Lazdijų krašto bendruomenių bei kultūros centro kolektyvų arimo dainų varžytuvių dalyviai.

Gražus pavasariškas oras sukvietė gausų būrį lazdijiečių ir miesto svečių į Lazdijų hipodrome šurmuliavusį amatininkų, ūkininkų ir prekybininkų pavasarinį jomarkas. Čia buvo galima rasite visko, ko reikia pavasariniams malonumams ir darbams – įvairių sodinukų, vaiskrūmių, amatininkų dirbinių, kulinarinio paveldo gardumynų bei daugybę kitų reikalingų tiek kaimo, tiek miesto žmogui daiktų, kokių tik gali būti tikrame jomarke. Daugiausia dėmesio sulaukė Aleksandro Stulginskio universiteto dėstytojo, garsaus sodininko ir bitininko Algirdo Amšiejaus sodo kraitė, pilna net tik įvairių veislių sodinukų, bet ir naudingų patarimų.

Lazdijų r. sav. inf.

Taip pat skaitykite...