Nuo gegužės visuose namuose turi būti įrengti dūmų detektoriai

Dumu-detektorius-kopija-20235-s500x333

Įsigaliojus naujiems teisės aktams nuo gegužės 1 dienos visuose butuose, individualiuose namuose ar sodo nameliuose privalo būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Dūmų detektoriaus veikimo principas – reaguoti į dūmus ir degimo proceso metu susidariusias dujas bei ankstyvojoje gaisro fazėje duoti žmonėms aiškų signalą apie gaisro pavojų. Triukšmas pažadina net miegančiuosius ir leidžia žmonėms išsigelbėti patiems bei išsaugoti savo turtą.  

Druskininkų priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos pareigūnai siekdami informuoti savivaldybės gyventojus apie priešgaisrinę saugą, nuo vasario 1 dienos lankosi gyventojų gyvenamuosiuose būstuose, konsultuoja kaip saugiai elgtis gaisruose ir ką daryti, jei ištinka tokia nelaimė.

Druskininkų savivaldybė  nuo 2014 metų dūmų detektoriais aprūpina daugiavaikes šeimas, sunkiau besiverčiančius ar socialinei rizikai priskirtus asmenis. Per trejus metus savivaldybės lėšoms įrengti 84 dūmų detektoriai.

Gyventojams dėl dūmų detektorių įrengimo dažnai iškyla įvairių klausimų. Pateikiame Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus ir kviečiame rūpintis savo ir artimųjų saugumu įsirengiant dūmų detektorius.

Kokiose patalpose ir kiek signalizatorių įrengti?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų signalizatorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Todėl siekiant jautresnio dūmų aptikimo, rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nerekomenduojama autonominių dūmų signalizatorių įrengti virtuvėje, ar tose vietose kur gali išsiskirti garai.

 Kaip parinkti tinkamą vietą?

Įrengiant autonominius dūmų signalizatorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Žinant tai, kad karšti dūmai kyla į viršų ir pirmiausiai kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų signalizatoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.

Parenkant signalizatoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad siekiant išsaugoti prietaiso jautrumą jį reikia prižiūrėti  (pakeisti elementus, patikrinti veikimą), todėl rekomenduojama įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kaip prižiūrėti?

Kad autonominiai dūmų signalizatoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kas metus. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad dulkės ir nešvarumai mažina signalizatoriaus jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkes.

Kokį signalizatorių pirkti?

Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Tas užtikrins, kad įsigijote kokybišką daiktą.

Signalizatoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais, arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (pvz. 10 metų). Signalizatoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kas metus būtina keisti maitinimo elementus).

Todėl autonominius dūmų signalizatorius galite rintis atsižvelgdami į savo poreikius ir galimybes.

Druskininkų miesto sav. informacija

Taip pat skaitykite...