Žiemą puola „skrandžio gripas“

virusas

Šaltuoju sezonu siaučia ne tik gripo ir peršalimo ligų virusai, bet ir ūminių žarnyno infekcijų sukėlėjai, primena visuomenės sveikatos specialistai.

Atsako specialistas
Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. dr. Limas Kupčinskas:

– Klasikinis gripas gali pažeisti kvėpavimo takus (ne tik viršutinius, bet komplikuotis ir plaučių ligomis), raumenų, nervų sistemas. Tačiau tiesiogiai virškinamojo trakto šis virusas nepažeidžia. Ūminės žarnyno infekcinės ligos, kurios pasireiškia staigiu vėmimu ir viduriavimu, kartais karščiavimu, dažniau užklumpa vaikus. Tačiau kai suaugęs ligonis atvyksta su ūmiu vėmimu, viduriavimu, po apsinuodijimų maistu ar kitų infekcijų (po antibiotikų vartojimo vis dažniau susiduriama su Clostridium difficile infekcija), ligų, kurios pasireiškia viduriavimu – opinio kolito, Krono ligos, įtariame ir šias vadinamąsias vaikų infekcijas.
 
Suaugusieji būtent nuo vaikų paprastai ir užsikrečia, nors tai nėra dažni atvejai. Dažniau užsikrečia turintieji imuniteto sutrikimus, vadinamieji imunosupresiniai pacientai, vartojantys imunitetą slopinančius vaistus dėl kitų ligų. Kaip žinia, rotavirusinė infekcija būna gerokai sunkesnė, dėl jos, organizmui staiga netekus daug skysčių, galima atsidurti ir ligoninėje. Noro virusu persergama lengviau – žmogus pavemia ar viduriuoja keletą dienų ir savaime be didesnio gydymo praeina. Infekcija perduodama oraliniu fekaliniu būdu. Todėl viena pagrindinių prevencijų – tinkama rankų higiena, paviršių dezinfekavimas.


Verta žinoti
Ūmines žarnyno infekcines sukelia rotavirusai, astrovirusai, pikornavirusai, adenovirusai ir parvovirusai ir kt. Skirtingai nuo bakterijų, žarnyno virusai maiste nesidaugina, jie yra labai atsparūs išdžiūvimui, ilgai pakelia užšaldymą.
Pirmieji rotavirusų sukelto enterito (plonosios žarnos uždegimas) simptomai pasireiškia po 24–72 valandų po užsikrėtimo. Liga prasideda ūmiai. Pagrindinis ankstyvasis simptomas – vėmimas, kuris tęsiasi nuo 2 iki 6 dienų.
 
Kiek vėliau ligonis pradeda viduriuoti iki 20 kartų per parą skystomis arba pusiau skystomis išmatomis. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Beveik 90 proc. ligonių karščiuoja. Adenovirusai ir dažnai sukelia ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, bronchitą, plaučių uždegimą, faringitą. Priklausomai nuo tipo, adenovirusai gali sukelti ir kitas infekcijas: gastroenteritą (ypatingai vaikams), konjunktyvitą, cistitą ir kt.

Informacija www.lsveikata.lt

Taip pat skaitykite...