Imbieras – tinkamas pasirinkimas pusryčiams

imbieras

Šaltėjant orams ir gausėjant peršalimo ligų vis dažniau prisimename imbierą. Visgi imbieras – priemonė ne tik nuo jų.

Klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė tikina, kad tyrinėjamas įvairus imbiero junginių poveikis sveikatai. Imbieras mažina uždegimus, patinimą, skausmą. Naudingas pykinant nėštumo ar chemoterapijos metu. Keliautojai vartoja jį jūros ligos profilaktikai.
 
Dietologė sako, kad tyrinėjamos ir galimos priešvėžinės imbiero savybės. Keletas biologiškai aktyvių jo darinių pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Be to, skatina apoptozę (viena programuotos ląstelių mirties rūšių), mažina proliferaciją (nenormalus audinių vešėjimas arba išsišakojimas dėl ląstelių dalijimosi). Imbiero dariniai veikia kraujo krešumą, todėl galėtų pasitarnauti kardiovaskulinių (širdies ir kraujagyslių) ligų prevencijai. Galbūt imbiero bioaktyvios medžiagos padėtų gydyti astmą ir cukrinį diabetą.
 
Vis dėlto pašnekovė pabrėžia, kad trūksta tyrimais patvirtintų duomenų apie daugelį deklaruojamų imbiero poveikių sveikatai. Daugeliu atvejų yra neaiškus veikimo mechanizmas, tyrimų atlikta mažai arba jie atlikti laboratorijos sąlygomis. Kai kurių tyrimų duomenys, pavyzdžiui, tiriant uždegimą mažinantį poveikį, yra prieštaringi.
 
Imbieras yra saugus, galimos šalutinės reakcijos nėra dažnos, nebent vartojant dideliais kiekiais. Tada gali atsirasti: rėmuo, burnos gleivinės sudirginimas, viduriavimas. Nereikėtų daug imbiero vartoti naudojantiems antikoaguliantus (varfariną).  
Gydytojos dietologės Žanos Antonovos nuomone, paprastai su maistu ar sultimis vartojamas imbieras tiktų pusryčiams, taip sveikai pradedant dieną. Nes pusryčiai turi būti sotūs, su daug angliavandenių, baltymų, šiek tiek riebalų, tad imbiero naudojimas maisto produktuose, patiekaluose būtų tik į naudą.


Verta žinoti
Vieno klinikinio tyrimo metu dismenorėją (mėnesinių ciklo sutrikimas, skausmingos mėnesinės, kurioms būdingas pilvo apatinės dalies spazminio pobūdžio skausmas) patiriančios studentės buvo padalintos į dvi lygias grupes. Tyrėjai joms davė arba placebo, arba imbiero kapsulės forma. 83 proc. dalyvių iš „imbiero grupės“ simptomai pagerėjo, kai „placebo grupėje“ jie pagerėjo 47 proc.
 
Per 45-ių dienų klinikinį tyrimą 85 individai su dideliu cholesteroliu vartojo tris gramus imbiero miltelių tris kartus per dieną ir jų cholesterolio rodikliai pastebimai pagerėjo. 
Per imbiero poveikio osteoartritui (dažniausia pasaulyje sąnarių liga) tyrimą paaiškėjo, kad imbiero ekstraktą vartojusi grupė jautė kelio sąnario skausmų sumažėjimą (63 proc.) lyginant su kontroline grupe (50 proc.). 

Informacija www.lsveikata.lt

Taip pat skaitykite...