Svarainis puikiai atstoja vitaminų žirnelį

1506497261_p1000524

Šie net už citrinas rūgštesni maži geltoni obuoliukai ne veltui vadinami lietuviškosiomis citrinomis. Japoniniai svarainiai – rudeninės mūsų sodų gėrybės, kuriose ypač gausu vitamino C, karoteno, kitų vitaminų bei mineralų.

Neretai sakoma, kad svarainis gali atstoti vitaminų žirnelį. Net neįtikėtina, kad tokiame mažame rūgščiame obuoliuke sukaupta tokia gausybė naudingųjų medžiagų. Svarainiuose vyrauja citrinų ir obuolių rūgštys bei pektinai. 100 g šių vaisių vitamino C yra nuo 26 iki 233 mg, tad svarainiai neatsilieka nuo citrinų, karoteno – 0,9–1,3 mg. Taip pat randama vitaminų P, PP ir kt. Turtingi šie obuoliukai ir mineralinių medžiagų. Daugiausia yra fosforo, kalio, geležies, kalcio.

Dar liaudies medicinos atstovai pastebėjo, kad svarainiuose esančios organinių rūgščių druskos neutralizuoja organizme susidarančius rūgščius produktus. Ši ypatybė yra labai svarbi, nes palaiko organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, todėl svarainiai rekomenduojami diabetu sergantiems žmonėms. Sergant cukralige bei kitomis ligomis, dėl kurių organizme kaupiasi produktai, trikdantys normalias organizmo funkcijas, tikrai verta pasinaudoti šia svarainių savybe.

Svarainiai pasižymi antibakteriniu poveikiu ir gydo virškinamojo trakto ligas. Šių vaisių ir jų nuovirų vartojama nuo viduriavimo, jie skatina apetitą ir šlapimo skyrimąsi. Svarainiuose esantys pektinai saugo organizmą nuo kenksmingo švino, vario ir gyvsidabrio poveikio. Šie vaisiai labai tinka peršalus, nes stiprina organizmo imuninę sistemą, padeda kovoti su virusinėmis infekcijomis, palengvina kosulį, ramina ir mažina kūno temperatūrą. Be to, svarainiai dėl odelėje esančių eterinių aliejų skleidžia malonų aromatą.

Kad svarainiai ilgai džiugintų

Nors svarainiai nėra labai lepūs, jiems, kaip ir kiekvienam nuo krūmo nuskintam vaisiui, reikalingos tinkamos laikymo sąlygos.

* Japoninių svarainių vaisius reikia nuskinti iki didesnių šalnų, nes apšalę jie praranda nemažai vitamino C, būna nebe tokie aromatingi ir blogiau laikosi.
* Nuskintus vaisius kambario temperatūroje (apie 18 ºC) galima laikyti ilgiau nei mėnesį, bet taip laikomi svarainiai gali netekti iki 50 proc. savo masės.
* Net iki vasario pradžios svarainius galima išlaikyti 0–1 ºC temperatūros ir 85–95 proc. drėgnio patalpoje.
* Svarainius galima ilgai laikyti šaldytuve polietileno maišeliuose.
* Patariama vengti terminio svarainių apdorojimo ir išsaugoti naudingąsias jų medžiagas, todėl geriausia gaminti nepasterizuotą svarainių sirupą.
* Svarainiai nėra sultingi, todėl jų sultys dažniausiai gaminamos sulčiapuodyje, tačiau ir taip nepavyksta išvengti naudingųjų medžiagų nuostolių.

Svarainiai virtuvėje

* Svarainiai išsiskiria aštriu rūgščiu skoniu, todėl švieži vartojami retai. Dėl puikaus aromato jie labai vertinami konditerijoje bei gaminant gaiviuosius ir alkoholinius gėrimus. Ypač skanūs svarainių likeriai ir trauktinės.
* Cukrumi apibarstyti ir išdžiovinti svarainiai žiemą yra nuostabus saldainių pakaitalas.
* Svarainiai tinka džemams, uogienėms, tyrėms, kompotams gaminti.
* Svarainių sultimis skaninama arbata, nesaldintos sultys naudojamos salotoms parūgštinti.
* Į kompotus, saldžiąsias sriubas ir kisielių svarainių dedama norint juos aromatizuoti ir parūgštinti. Svarainius tinka maišyti su obuoliais, kriaušėmis, cukinijomis, moliūgais.
* Svarainius galima virti. Verdami jie suminkštėja, paraudonuoja ir tampa panašūs į keptos kriaušės minkštimą. Troškinti svarainiai naudojami pyragų ir tortų įdarams ruošti.
* Orkaitėje kepti svarainiai, gurmanų teigimu, yra pats puikiausias garnyras prie „laukienos“.

Ruošiant svarainius maistui reikia pašalinti sėklas ir sėklalizdžius, nes jie yra kieti ir sprangūs. Gaminant svarainių sultis ar sirupą, pakanka išimti tik sėklas. Perdirbant svarainius negalima sėklų smulkinti, nes jose yra nuodingos medžiagos – amigdalino.

Parengta pagal www.savaite.lt

Taip pat skaitykite...