Rudens staigmenos Žuvinte

0.800377001506327228

Žuvinto biosferos rezervate šį rudenį netrūksta staigmenų. Antrąją rugsėjo dekadą čia nakvojo, pasak rezervato direktoriaus Arūno Pranaičio, rekordinis skaičius paukščių: Žuvinto pelkėje – arti trijų tūkstančių gervių, o ežere – beveik tiek pat pilkųjų žąsų. Jos čia renkasi kiekvienos vasaros pabaigoje, tačiau tiek daug, kaip šį rudenį, šių balsingų paukščių dar nėra buvę per visą jų apskaitos laiką. Lietingi orai, stabdę darbus laukuose, buvo palankūs į Žuvinto apylinkes suskridusiems sparnuočiams.

Pilkosios žąsys Žuvinto ežere susirenka ne tik nakvoti – pabraidžiusios po nesuartas įmirkusias ražienas, pievas Suvalkijos ir Dzūkijos paribio apylinkėse, jos triukšmingais būriais suskrenda į ežerą pailsėti ir ypač aktyvios saulėtomis dienomis. Nakvynėn į Žuvintą visos žąsys susirenka tik sutemus.

Jų apskaitos atliekamos kas 10 dienų prieš patekant saulei. Praėjusią savaitę ežere nakvojo 2680 pilkųjų žąsų. Pernai daugiausia jų buvo suskaičiuota rugpjūčio pabaigoje – 1800. Pilkosios žąsys yra įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Jų po ruputį daugėja pietinėje šalies dalyje. Tai ne šiaurinė rūšis – baltakaktės ir želmeninės žąsys Žuvinte pasirodys dar po savaitės kitos.

Rezervate nakvojančių gervių būriai irgi rekordiniai. Jos kas vakarą į Žuvinto pelkę renkasi anksčiau nei žąsys – dar prieš saulėlydį, todėl tuo metu ir skaičiuojamos. Dauguma gervių pirmiausia susirenka Žuvinto pelkės pakraštyje – Ąžuolinių kaimo Dambavaragio viksvynuose, Kiaulyčios liūne ties Saltininkų kaimu Lazdijų rajone –  ir tik po saulės laidos suskrenda į Rudės plynę.

Praėjusią savaitę Žuvinte suskaičiuota 2780 gervių. Daugiau nei du tūkstančiai jų buvo suskaičiuota tik 2013 metais.

Netrukus Žuvinte pasipils šiaurinių gervių virtinės ir želmeninių, baltakakčių žąsų būriai. Be šių stambių paukščių, bene kasdien virš pelkės galima išgirsti migruojančių didžiųjų kuolingų ir dirvinių sėjikų balsus, pamatyti migruojančius plėšriuosius paukščius – suopius, pelėsakalius, erelius rėksnius ir erelius žuvininkus.

LR aplinkos ministerijos informacija

Taip pat skaitykite...