Gyvūnų gerovė rūpi ne tik pavieniams asmenims, bet ir verslui

002

Vis dažniau mus supančiojame aplinkoje girdime jautrias istorijas, kaip beglobiai gyvūnai randa naujus namus, vis daugiau žmonių pradeda savanoriauti gyvūnų prieglaudose, daugėja keturkojams draugiškų kavinių, viešų vietų, kurios įsileidžia lankytojus su savo augintiniais. Visuomenės sąmoningumas beglobių gyvūnų atžvilgiu mažais, bet tvirtais žingsniais juda į priekį. Noras prisidėti prie geresnio rytojaus beglobiams gyvūnams palengva perauga į aukštesnį lygį, kuomet prie gyvūnų gerovės kūrimo prisideda jau nebe kelios rankos, o įmonės: nuo smulkiųjų, turinčių po kelis darbuotojus, iki didžiulių korporacijų su šimtais darbuotojų.

Socialiai atsakingo verslo samprata Lietuvoje nėra naujiena. Lietuvoje daugėja įmonių, mąstančių ne tik apie savo kaip organizacijos naudą, bet ir apie ją supančią aplinką. Socialinės atsakomybės programų Lietuvoje pirmiausiai ėmėsi užsienio kapitalo įmonės, pasekusios atsakingo verslo kultūros Vakarų šalyse pavyzdžiu. Jau nebe pirmi metai pastebimas lietuviško kapitalo įmonių socialinis aktyvumas.

Socialiai atsakingų verslų praktika giliai įsišaknijusi užsienio šalyse. Trumpai apie pasaulyje gerai žinomų kompanijų nuveiktus gerus darbus, siekiant užtikrinti gyvūnų gerovę.

 • Didžiausios mažmeninės prekybos internetu kompanijos ,,Amazon‘‘ sukurta platforma “AmazonSmiles”, kurioje pirkėjai apsipirkdami gali 0,5% savo pirkinio vertės paaukoti pasirinktai gyvūnų prieglaudai.
 • ,,Subaru‘‘ automobilių kompanija organizuoja akciją, pavadinimu ,,Share the love‘‘, kurios metu ne tik parduodami automobiliai, bet ir suteikiama galimybė beglobiams šunims rasti naujus namus. Iki šiol kompanija ,,Subaru“ paaukojo daugiau nei 65 mln. dolerių labdarai.
 • ,,Lush‘‘ kosmetikos kompanijos sukurto (angl. Charity pots) rankų ir kūno losjono dėka, nuo 2007 metų labdarai buvo paaukota daugiau kaip 10 mln. dolerių. Kiekvienas produktas remia skirtingas organizacijas, didžioji dalis jų – gyvūnus gelbstinčios organizacijos. Visa gauta suma nuo parduoto produkto atitenka gyvūnus gelbstinčioms organizacijoms.
 • Pasaulyje gerai žinoma ledus gaminanti kompanija ,,Ben & Jerry’s‘‘ ne tik leidžia savo darbuotojams į biurą atsivesti augintinius, bet ir turi puikią darbuotojų – šunų komandą, pavadinimu ,,K9-5ers‘‘, kurie gyvena atskirame biure. Jie prižiūrimi ir mylimi darbuotojų, o tai padeda pastariesiems sumažinti patiriamą stresą darbe.
 • Kompanijos ,,Dog for dog‘‘ idėja paprasta: žmogus pirkdamas vieną maisto pakuotę savo augintiniui, tokią pačią padovanoja gyvūnui, kuris, deja, dar neturi šeimininko.
 • Kompanija ,,Nestle Purina“ per metus dovanoja daugiau nei 13 mln. dolerių prieglaudoms ir gyvūnų gerove besirūpinančioms organizacijoms.
 • Įmonė ,,Petco“ nuo 1999 metų jau yra investavusi 200 mln. dolerių, beglobių gyvūnų priežiūrai. ,,Petco‘‘ įkurto fondo puslapyje patalpintos namų ieškančių augintinių fotografijos. Parduotuvėse organizuojami renginiai, kurių metu beglobiams gyvūnams ieškomi nauji šeimininkai. Kompanija namus padėjo surasti net 5,3 mln. augintinių.
 • ,,Ikea‘‘ įgyvendino akciją pavadinimu ,,Home For Hope“, kurios metu surengta profesionali beglobių gyvūnų fotosesija. Atspausdintos nuotraukos, atitinkančios realaus gyvūno siluetą, buvo įkomponuotos ,,Ikea‘‘ parduotuvių ekspozicijose. Pirkėjai galėjo tapti potencialiais augintinio globotiniais, nes prie kiekvienos nuotraukos prisegtas brūkšninis kodas, kurį nuskanavus galima pamatyti augintinio nuotraukas, video, smulkų aprašą.
 • Tokios kompanijos kaip ,,Rescue Chocolate‘‘, ,,Fetch Eyewear‘‘, ,,Shetler Us‘‘, ,,Piddle Place‘‘ 100% savo pelno paaukoja beglobiams gyvūnams.

Socialiai atsakingų verslų, kurie rūpinasi gyvūnais, praktika Lietuvoje

 • ,,Mars Lietuva‘‘ – viena didžiausių kompanijų Lietuvoje, kuri dosniai prisideda prie beglobių gyvūnų gerovės kūrimo. Bendrovės vykdoma labdaringa veikla, kuri yra „Mars“ savanorystės programos dalis, siekiama pagerinti bendruomenių, kuriose „Mars“ vykdo veiklą, gyvenimo sąlygas. Anot korporacinių reikalų vadovo Baltijos šalims Mindaugo Rupšio, „Mars Lietuva“ yra kone vienintelė gamybinė įmonė Lietuvoje, kurioje leidžiama į darbą atsivesti augintinį.
 • „Western Union“ Lietuvoje vieni pirmųjų pradėjo socialiai atsakingomis veiklomis motyvuoti darbuotojus. Darbuotojams suteikiama viena apmokama darbo diena savanoriškai veiklai. Kompanija ,,Western Union“ organizuoja savanorystės savaites. „Western Union“ savanorystės savaitė vyko 57 šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Šios savaitės metu siekta naujo Lietuvos rekordo – beveik 1000 savanorių savo rankomis sukalė 1000 inkilų.
 • Prekybos tinklas „Lidl“ trims gyvūnų prieglaudoms Vilniuje bei Kaune padovanojo savo privačių prekių ženklų „Orlando“ ir „Coshida“ gyvūnų maisto, kurio vertė – 649,20 Eur. Paramai surinkti pasitelkta originali akcija, kurioje dalyvavo „Lidl Lietuva“ paskyros „Facebook“ socialiniame tinkle sekėjai: kiekvienas „Like“ paspaudimas ant akcijos įrašo buvo prilygintas 0,1 Eur paramos.
 • UAB „Kika Group“ projektas – laikini namai beglobiams gyvūnams, kurio tikslas buvo kviesti gyvūnams neabejingus žmones, atkreipti dėmesį į benamių gyvūnų problemą ir skatinti jų globą. “KIKA” parduotuvėse buvo įrengti laikini būstai likimo nuskriaustiems ir namų netekusiems gyvūnams. Bendradarbiaujama su savanoriškomis gyvūnų globos organizacijomis, iš kurių į “KIKA” parduotuvėse įrengtus laikinus būstus atkeliavo globos netekę šunys ir katės. Vos per 11 mėnesių daugiau kaip 110 į laikinus būstus atkeliavusių beglobių gyvūnų surado naujus namus.
 • Bendrovė ,,Lytagra‘‘ dosniai prisideda prie įvairių už gyvūnų gerovę kovojančių organizacijų akcijų, statant ir įrenginėjant naujus namus beglobiams gyvūnams. Vienas šviežiausių bendrovės gerų darbų – “Panevėžio gyvūnų globos draugijai” padovanotas labai reikalingas mikroautobusas.
 • ,,Mano guru‘‘ daugeliui žinoma kaip socialiai atsakinga įmonė, kuri ne tik rūpinasi iš įkalinimo įstaigų išėjusių asmenų integracija, bet taip pat noriai įsileidžia VšĮ “Gyvūnų gerovės iniciatyvos” rengiamus projektus.
 • UAB ,,Zootaip“ rūpinasi ne tik mylinčius šeimininkus turinčiais augintiniais, bet ir beglobiais. Ši įmonė 1% nuo  savo internetinės parduotuvės www.zoomaistas.lt apyvartos kiekvieną mėnesį  skiria „SOS gyvūnai“ globotiniams.

Įmonių, prisidedančių prie beglobių gyvūnų gerovės kūrimo Lietuvoje yra, tik, deja, daugelis jų organizuoja pavienes akcijas, kurios taip pat yra naudingos, tačiau suteikia tik trumpalaikę naudą. Remiantis Lietuvos verslo konfederacijos duomenimis, nuosekli socialinės atsakomybės praktika įmonėje formuoja prekės ženklo įvaizdį, didina pasitikėjimą, stiprina reputaciją, padeda pritraukti naujų investicijų, prisideda prie pardavimų didinimo, kuria geidžiamo darbdavio statusą. Nauda abipusė, todėl tikimės, kad Lietuvos įmonės ilgam laikotarpiui įsitrauks į geresnės aplinkos beglobių gyvūnams kūrimą, o pavienės akcijos netaps pigia reklama, naudinga tik pačiai įmonei.
Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Taip pat skaitykite...