Alytuje eksponuojamas naujausias menininkų Agnės Gintalaitės bei Rimo Valeikio fotoprojektas

  • IMG_6491_maza
  • Priedas.1
  • Priedas.2
  • Priedas.3

Originali fotografės Agnės Gintalaitės bei dailininko Rimo Valeikio nuotraukų paroda, kurioje įamžintos įspūdingos gėlės, sudėliotos iš elektronikos atliekų, nuo liepos 12 d. iki rugpjūčio 4 d. bus eksponuojama Alytaus kultūros ir komunikacijos centre. Fotoprojektą inicijavusi Elektronikos platintojų asociacija (EPA) siekia tokiu būdu atkreipti visuomenės dėmesį į elektroninių prietaisų rūšiavimo svarbą, jų tinkamą išmetimą saugiam sutvarkymui. Gyventojai ir miesto svečiai parodą galės aplankyti nemokamai.

Fotoprojekto koncepcijos bei nuotraukų autoriai – fotografė, rašytoja A. Gintalaitė ir dailininkas R. Valeikis, teigia, kad menas yra puiki priemonė kelti visuomenei aktualius klausimus ir net prisidėti prie problemų sprendimo. „Menas turi įkvėpti, gali šokiruoti ir taip paskatinti veikti, augti viduje ir keistis. Šiukšlių krūva atgrasi, tačiau žmogaus prisilietimas, tų šiukšlių surūšiavimas, sutvarkymas, sudėliojimas pagal spalvas ir formas kuria naują estetinį objektą. Taip, kaip bjaurumas tampa grožiu, rūšiuodami ir perdirbdami elektronikos atliekas sukuriame kažką kokybiškai naujo. Nauja realybė, šis iš šiukšlių sukurtas estetinis objektas simbolizuoja ir naują moralinę kategoriją, tai priminimas, kad turime elgtis atsakingai – tinkamai rūšiuoti atliekas“, – teigia A. Gintalaitė.

Parodos lankytojai įdėmiau įsižiūrėję pamatys, jog įspūdingi gėlių žiedlapiai sudėlioti iš nebeveikiančių galvaninių elementų, perdegusių elektros lempučių, įvairiaspalvių laidų bei nebeveikiančių elektroninių prietaisų: televizorių, nešiojamų kompiuterių, muzikos grotuvų, dulkių siurblių, telefonų ir t. t.

Projektą inicijavusios EPA direktoriaus Lino Ivanausko nuomone, menas padeda atkreipti dėmesį į opias socialines problemas. „Gyvename apsupti įvairiausių technologijų, tačiau naudodamiesi jų privalumais turime elgtis atsakingai, ypač, kai tie įrenginiai mums tampa nebereikalingi. Saugus elektronikos atliekų išmetimas turėtų tapti toks pat savaime suprantamas veiksmas, kaip ir buitinių atliekų išmetimas į tam skirtus konteinerius. Juk nepaliekame šiukšlių maišų bet kur – taip ir elektronikos atliekoms yra skirtos specialios vietos, kad vėliau jos būtų tinkamai sutvarkomos“, – teigia L. Ivanauskas. Jis atkreipia dėmesį, kad elektronikos atliekas saugiai sutvarkyti būtina, nes joms irstant gamtoje išsiskiria teršalai (švinas, gyvsidabris, cinkas ir kt.), kurie gali pakeisti cheminę dirvožemio sudėtį, nudeginti augalų lapus, pažeisti gyvūnų odą. Prasiskverbę į gruntą šie sunkieji metalai per vandenį sugrįžta žmonėms.

Gyventojai, norintys tinkamai atsikratyti smulkiais įrenginiais (virduliais, plaukų džiovintuvais, barzdaskutėmis, elektroniniais dantų šepetėliais, žaislais ir pan.) turėtų juos išmesti į specialius konteinerius, kurių EPA visoje Lietuvoje yra įrengusi virš 4 tūkst. Artimiausius elektronikos atliekų surinkimo taškus galima surasti, naudojant nemokamą išmaniąją programėlę „Rūšiuoklis“. Jei įrenginys yra tik morališkai pasenęs, tačiau dar veikiantis, rekomenduojama jį parduoti arba dovanoti kitiems asmenims.

Tuo tarpu stambiųjų pilnos komplektacijos elektronikos atliekų, pvz., šaldytuvų, šaldiklių, televizorių ir pan., galima atsisakyti, iškviečiant EPA atliekų surinkėjus. Jie stambiąsias elektronikos atliekas išveža nemokamai, tereikia iškvietimą užregistruoti paskambinus telefonu 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete adresu http://epa.lt/surinkimas.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 72 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.

Živilė Kaminskienė, UAB „IC Baltic“.

Taip pat skaitykite...