Mokėsi giliau suvokti meistrystės paslaptis

  • A. Juškevičius
  • Dr. Irena Kaminskaitė
  • dr
  • dro
  • drožyba 6
  • drožyba1
  • drožyba2
  • drožyba4
  • drožyba5
  • jauniausias dalyvis

Medžio darbus mylintys varėniškiai šią savaitę (nuo birželio 5-osios iki 9-osios dienos) dalyvavo Varėnos kultūros centro organizuotame projekte „Senųjų medinių indų sugrįžimas“.

Visą savaitę keturiolika įvairaus amžiaus projekto dalyvių kalbino medį – drožė šaukštus, skobė dubenėlius, samčius, geldeles, kaušus ir kaušelius.

„Šis projektas vykdomas tam, kad galėtume giliau suvokti meistrystės paslaptis, kad suprastume, kokius medinius indus naudojo mūsų protėviai ir išmoktume juos atkurti“, – pasakojo projekto sumanytojas ir vadovas, Varėnos kultūros centro dailės studijos „Kadagys“ vadovas, tradicinis amatininkas Algirdas Juškevičius.

Prakalbinti drėgną beržo medieną ryžosi ne tik dailės studiją lankantys jauni žmonės, ne tik kai kurie Varėnos rajono mokyklų istorijos mokytojai, bet ir kitų sričių atstovai. Šaukštus drožė ar kaušus skobė net istorikai profesionalai. Medis pakluso Kernavės archeologijos ir istorijos muziejaus muziejininkui Andriui Janioniui bei Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus rinkinio saugotojai-tyrinėtojai, archeologei, dr. Irenai Kaminskaitei, kuri save vadino medinių indų teoretike. Esą moterims kur kas lengviau domėtis medžio darbų teorija nei praktika.

Dr. Irena Kaminskaitė savaitės pradžioje projekto dalyviams aprodė, kokie mediniai indai yra saugomi Valdovų rūmų muziejuje. Negana to, archeologė neatsispyrė pagundai pabandyti skobti medį. Ji prisipažino niekada anksčiau nebandžiusi drožti, bet mokanti atlikti kai kuriuos smulkius su tuo susijusius darbus, nes tekę padėti staliaus amatą išmanančiam tėveliui.

Pasak projekto vadovo Algirdo Juškevičiaus, dr. Irutės Kaminskaitės ir kitų projekto dalyvių, yra labai gera pajusti drožiamo medžio kvapą. Smagu suprasti, kiek reikia įdėti pastangų, kaip nelengvai gimsta dailūs dirbiniai, kaip svarbu išsaugoti autentiškumą. Skobti medį gali tiek vyrai, tiek moterys, tik vyrams tą patį darbą atlikti pavyksta kur kas greičiau ir lengviau.

Ketvirtąją projekto dieną prie iki tol dirbusių dvylikos dalyvių prisijungė ir viešnios iš Japonijos – Tomoko Iwasaki ir Ayako Morikawa. Jos išskobė po dubenėlį iš drėgnos beržo medienos.

Projekto vadovas, tradicinis amatininkas Algirdas Juškevičius rūpinosi, kad medį kalbinantys varėniškiai bei miesto svečiai suprastų, kaip svarbu išsaugoti šaukštų, geldelių, kaušų senąsias formas, puošybos autentiškumą.

Archeologė, dr. I. Kaminskaitė projekto dalyviams džiaugėsi turėjusi galimybę dalyvauti Vilniaus žemutinės pilies archeologiniuose tyrinėjimuose. Tuomet buvo rasta XIII-XVII a. menančių medinių dirbinių. Surasti tokių vertybių ne taip dažnai pavyksta, nes medinių daiktų išlikimui reikalingas tam tikras dirvožemis, tam tikros mikroklimato sąlygos, beorė aplinka, kurioje negyvena medį ardantys mikroorganizmai.

Archeologė Irutė Kaminskaitė neslėpė, jog jai labai rūpi medinių indų kūrimo tęstinumas. Tradicinio amatininko Algirdo Juškevičiaus sumanymai archeologę džiugina, nes jie turi gilią prasmę.

Penktadienį (birželio 9-ąją) projekto dalyviai savo darbus pristatė miesto bendruomenei – Varėnos kultūros centre veikė per kelias dienas išdrožtų, išskobtų medinių indų paroda. Beje, veikla tuo nesibaigs. Projekto dalyviai ir vėliau gilins gautas žinias. Kad nepamirštų amato įgūdžių, namo parsineš pačių pasigamintų medinių indų. Tokių, kurie pasak tradicinio amatininko Algirdo Juškevičiaus, pagyvina buitį, skleidžia šilumą, kurie gali tapti vertinga dovana artimam žmogui.

„Gerai išdrožtas medinis šaukštas yra labai malonus – plonas, grakštus, lengvas. Su juo srėbti karštus barščius kur kas mieliau nei su metaliniu. O medinis dubuo papuoš kiekvieną virtuvę ar svetainę. Medinį kaušą įsigis tie vyrai, kurie ketina užsiimti aludaryste“, – tvirtino tradicinis amatininkas Algirdas Juškevičius.

Projekto vadovas sakė planuojantis šį amatą ir sukurtus darbus pristatyti „Gyvosios archeologijos dienose Kernavėje“, įvairiuose festivaliuose Trakuose, o spalio mėnesį parodyti Alytaus krašto gyventojams.

Varėniškiai nusiteikę dalytis žiniomis su visais, kurie nori suvokti meistrystės paslaptis. Norintys pasikonsultuoti, gali užsukti į Varėnos kultūros centro dailės studiją „Kadagys“.

Projektą „Senųjų medinių indų sugrįžimas“ remia ir finansuoja Varėnos kultūros centras ir Lietuvos kultūros taryba.

Tai jau nebe pirmas varėniškių vykdomas projektas. Praėjusiais metais Varėna buvo tapusi žaislininkystės amato atkūrimo vieta. Prieš trejus metus Varėnos krašto moksleiviai drožė tradicinius lietuviškus šventuosius, dalyvaudami projekte „Sakralinė skulptūra jaunose rankose“. O dar anksčiau buvo vykdomas projektas „Protėvių patirtis šiandien“, kurio metu stengtasi įgyti titnago skaldymo įgūdžių.

Tekstas ir nuotraukos Gražinos Dagytės

 

 

Taip pat skaitykite...