Vasara neturi sugriauti mitybos ritmo

Šilti vasariški orai neišvengiamai pakoreguoja ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų mitybą – valgyti norisi rečiau, pirmenybė teikiama lengvesniam maistui. O kur dar gausybė veiklų, į kurias įsijautus pietūs iš galvos tiesiog išgaruoja. Tačiau specialistai primena, kad sveiki mitybos įpročiai turėtų lydėti ir šiltuoju metų laiku.

Pagrindinės sveikos mitybos taisyklės – maisto įvairumas ir subalansuotumas, valgymo reguliarumas – turėtų išlikti ir vasarą. Šiltesnis oras pakoreguoja tik produktų pasirinkimą.
Vaivorykštės spalvos lėkštėje
Gydytoja dietologė Lina Barauskienė sutiko, kad vasarą pasibaigus mokslams ir veikloms darželiuose, jei nėra išvažiuojama į stovyklą, vaikų mityba dažniausiai tampa chaotiškesnė. Juo labiau ne visada ir tėveliai turi laiko kartu atsisėsti pavalgyti.

Vis dėlto gydytoja pabrėžė, kad pagrindinės sveikos mitybos taisyklės – maisto įvairovė, reikalingų gauti medžiagų kiekis, valgymo reguliarumas – turėtų išlikti ir vasarą. Šiltesnis oras pakoreguoja tik produktų pasirinkimą.
„Vasarą daugiau rekomenduojamas vėsinantis, gaivinantis maistas. Šiuo metu gamta nešykšti įvairių gėrybių – vaisių, daržovių, uogų. Todėl visų vaivorykštės spalvų maistui atsidurti lėkštėje tampa lengvai įgyvendinama užduotimi“, – kalbėjo L.Barauskienė.

Ką rinktis per kaitrą? 
Jos pastebėjimu, valgymo reguliarumo reikėtų paisyti ir labai karštą dieną. Tai svarbu norint išvengti alkio priepuolio ir persivalgymo vakare. „Kai organizmas yra pripratęs prie tam tikrą valgymo ritmo, natūraliai nestokojama apetito“, – paaiškino gydytoja.

„Vasarą daugiau rekomenduojamas vėsinantis, gaivinantis maistas. Šiuo metu gamta nešykšti įvairių gėrybių – vaisių, daržovių, uogų. Todėl visų vaivorykštės spalvų maistui atsidurti lėkštėje tampa lengvai įgyvendinama užduotimi“, – kalbėjo gydytoja dietologė Lina Barauskienė.

Tik tuomet verčiau pasirinkti lengvesnį maistą, valgyti po nedaug, bet dažniau. Tinkamas pasirinkimas – lengvos daržovių salotos, užkandžiauti galima vaisiais, uogomis, gerųjų – sudėtinių – angliavandenių gauti suvalgius kokį traputį ar duonelę su užtepėlėmis ar sumuštinį.
„Svarbu vaikui pasiūlyti maistingus pusryčius ir vėliau vakare, orui atvėus, – stipresnę vakarienę. Jos metu galimi ir karšti mėsos, žuvies patiekalai. Be abejo, verta vaiko ir dienos metu pasiteirauti, ar nenorėtų šilto maisto“, – patarė L.Barauskienė.

Vaisvandenių ir sulčių nerekomenduoja
Bene didžiausią rūpestį tėveliams keliantis dalykas – kiek gi skysčių per dieną vaikai turėtų suvartoti?
„Bendras skysčių suvartojimas vasarą didėja priklausomai nuo oro temperatūros. Kuo šilčiau – tuo išgerti reikėtų daugiau. Ypač karštą vasaros dieną, tam turėtų būti skiriama daugiau dėmesio. Jeigu vaikas yra didesnis ir pakankamai sąmoningas, vanduo turėtų visą laiką būti jo matymo lauke. Tuomet natūraliai ištroškęs palengva tą reikiamą skysčių kiekį ir suvartos. Kad tą daryti būtų maloniau, galima nupirkti spalvingą gertuvę, pagardinti vandenį uoga ar vaisiaus, daržovės gabaliukais“, – kalbėjo gydytoja dietologė.

Jei vaikas yra mažesnis, šalia esantys suaugusieji turėtų vis pasiūlyti jam atsigerti.
„Tačiau prievartos irgi neturėtų būti. Verčiau su vaiku pasikalbėti, paaiškinti, kodėl reikia gerti pakankamai vandens. Geriausia, jei savo pavyzdį gurkšnodami vandenį rodys patys tėvai“, – pabrėžė L.Barauskienė.
Be to, specialistė priminė, kad skysčių palengva visą dieną gaunama ir su maistu. Juo labiau pastangos vienu vienu kartu pripildyti skrandį skysčiais nėra pagirtinos, jo gurkšnoti reikėtų po truputį visos dienos metu.

Taip pat skaitykite...