3D spauda Alytuje: nuo dizaino iki produkto

Kiekvienas iš mūsų savo gyvenimo neįsivaizduojame be kompiuterio, išmaniojo telefono ir, žinoma, spausdintuvo, kuris kompiuterio ekrane matomą informaciją perkelia ant popieriaus lapo. Tačiau šalia tradicinių spausdintuvų, sparčiai populiarėja ir spausdintuvai skirti spausdinti daiktus, jų atskiras detales ir, netgi, gyvenamuosius namus. Tai vadinamoji 3D spauda. Kalbaminame tokios spaudos pradininkų Alytuje ir visoje Lietuvoje, vieną 3D dirbtuvių Alytuje įkūrėją Evaldą Bieliūną.

Evaldai, gal galite papasakoti, kas yra 3D spauda?

3D spauda – tai inovatyvus gamybos būdas, leidžiantis kompiuteriniams 3D modeliams suteikti fizinį pavidalą. Trumpai tariant, pasitelkus specializuotą programinę įrangą sukuriamas unikalus arba atkartojamas jau egzistuojantis objektas, jis automatiškai „supjaustomas“ į šimtus ar tūkstančius lygių sluoksnių ir siunčiamas į 3D spausdintuvą, kuris jį realizuoja pasluoksniui kol galiausiai sukuriamas solidus objektas:

1 asociatyvi nuotrauka

3D spauda gamybai suteikia greičio ir lankstumo, skatina kūrybiškumą, ženkliai mažina kaštus ir atveria naujas galimybes, kurių pasiekti tradiciniais būdais yra neįmanoma arba pernelyg brangu.

Kur žmogus gali panaudoti 3D spaudą?

Nors 3D spaudos panaudojimo sritims ribų nėra, galima išskirti keletą pagrindinių: naujų produktų gamyba – prototipavimas; juvelyrika, architektūra ir inžinerija bei mokymosi procesai.

3D spauda leidžia ypač greitai ir nebrangiai kurti naujų įrenginių prototipus, kuriuos paėmus į rankas sprendžiama, ar reikalingos korekcijos prieš užsakant masinę gamybą. Jei reikalingos – atliekamos kompiuterinio 3D modelio korekcijos ir pagaminamas dar vienas prototipas įvertinimui. Toks iteraktyvus procesas vyksta iki tol, kol pasiekiamas 100% tenkinantis rezultatas.

Juvelyrikoje 3D spauda pasitelkiama išskirtinių dirbinių gamyboje. Visų pirma, labai greitai ir nebrangiai galima atsispausdinti dirbinio modelį, kurį pasitelkus gaminamas juvelyrinis negatyvas. Taip pat, mes spausdiname tiesiai iš alternatyvios vaškui dervos, be pėdsako išdegančios krosnyje ir taip padedame juvelyrams sutrumpinti visą procesą.

1000x200 Dz Butkute banner

Architektūros ir inžinerijos įmonės 3D spaudą pasitelkia maketavime. Naudodami pastatų arba įrenginių brėžinius, mes atspausdiname aukštos estetikos, preciziškus maketus, kuriuos užsakovai gali dovanoti savo klientams arba demonstruoti parodose, savo biure.

3D spauda taip pat naudojama mokymosi procesuose. Ji skatina vaikų žingeidumą, palengvina teorinių žinių įsisavinimą, suteikia praktinių įgūdžių ir lavina kūrybiškumą. Vakarų šalyse jau yra daug mokyklų, galinčių pasigirti nuolatinėmis 3D klasėmis, kuriose vaikai vysto tarpdisciplininius projektus. Pavyzdžiui, eilėje JAV mokyklų vaikai mokydamiesi geometrijos pasitelkia 3D spaudą, kuri padeda lengviau perprasti sudėtingų figūrų matematinius sudarymo modelius. Tuo tarpu vienoje Lenkijos mokyklų sėkmingai įgyvendintas istorinių, vietinių pastatų 3D spaudos projektas. Noriu pasidžiaugti, kad bendradarbiaudami su Alytaus Vidzgirio pagrindine mokykla mes taip pat pradėsime dirbti su mokiniais, kuriuos visapusiškai supažindinsime su 3D spauda. Apie bendradarbiavimą kalbame ir su kitomis Alytaus mokyklomis. Tikimės, kad artimoje ateityje bendradarbiausime su daugeliu miesto mokyklų, kurios nuties mokiniams inovatyvų ir be galo įdomų mokymosi kelią.

Prieš kelerius metus užsienyje trimatis spausdinimas buvo pažengęs tiek, kad buvo kuriami automobiliai ar žmogaus kaukolė, o Lietuvoje ši technologija dar tik pradėjo įsitvirtinti į rinką. Kokia situacija šiuo metu Lietuvoje?

Šiuo metu Lietuvoje daugėja įmonių reguliariai pasitelkiančių 3D spaudą, mokymosi įstaigos pradeda domėtis 3D spausdintuvų įsigijimo galimybėmis, kuriasi specializuotos 3D paslaugų įmonės, tad situacija sparčiai gerėja. Mes patys pastebime ženklų susidomėjimo 3D spauda augimą ne tik tarp įmonių, bet ir pavienių asmenų. Kasdien sulaukiame labai įvairių ir stebinančių užklausų – žmonės kreipiasi norėdami atkurti sulūžusią įrenginio dalį, atsispausdinti išskirtines interjero detales, unikalias dovanas arba materializuoti ilgai galvoje brandintą idėją.

Naudojate ABS bei PLA plastikus. Gal galite trumpai papasakoti, kas tai yra, kuo skiriasi, ir kokie vieno ir kito privalumai bei trūkumai. Bei kokį plastiką rekomenduotumėte profesonalioms detalėms spausdinti?

ABS ir PLA yra bene labiausiai paplitusios plastiko rūšys 3D spaudoje. PLA yra gaminamas iš atsinaujinančių gamtinių medžiagų, kaip, pavyzdžiui, kukurūzų ir cukrinių runkelių. Jis nekenksmingas, tad puikiai tinka naudojimui mokymosi įstaigose, maketų bei prototipų gamyboje. Tuo tarpu ABS yra tvirtesnis plastikas, naudojamas galutinių produktų gamyboje, tačiau lydomas skleidžia nemalonų kvapą, juo sunkiau spausdinti. Kita vertus mūsų asortimente yra eilė kitų medžiagų, įskaitant nailoną, anglies, medžio ir bronzos pagrindo plastikus, plastiką, tinkantį sąlyčiui su maistu bei alternatyvias gumai medžiagas. Kadangi mes siūlome skirtingų technologijų 3D spaudos paslaugas, be minėtų medžiagų taip pat naudojamos įvairių savybių dervos bei nailono milteliai. Siūlydami tokią medžiagų ir skirtingų 3D spaudos technologijų įvairovę, sugebame patenkinti labai specifinius klientų poreikius.

Ar 3D spausdinimas yra brangus malonumas? Gal galite maždaug pasakyti, kokios kainos vyrauja ir kiek laiko užtrunka atspausdinti?

Kainos priklauso nuo projekto, nes atitinkamai parenkame 3D spaudos technologiją ir medžiagas. Pavyzdžiui, 80 mm diametro ir 120 mm aukščio vazos modelio spauda prasideda nuo 10 EUR.

3D spaudos kaina priklauso nuo medžiagos tipo ir sunaudojamo kiekio, tačiau tai tikrai nėra brangus malonumas vertinant technologijos suteikiamus privalumus – greitį, estetiką, unikalumą ir mažatiražę gamybą.

Tradiciniu būdu ne visas formas galima išgauti, o kaip su 3D spauda? Ar visos formos gali būti išgautos?

Tikrai taip. Unikalių, sudėtingų formų išgavimas yra vienas pagrindinių 3D spaudos privalumų.

2 asociatyvi nuotrauka

Šiais laikais vis daugiau dėmesio skiriama aplinkos saugojimui. Kokius privalumus šiuo klausimu turi 3D spauda?

Tradicinėje gamyboje, ypač gaminant sudėtingų formų, vienalyčius objektus, išmetama labai daug medžiagų, kai tuo tarpu 3D spauda panaudoja praktiškai tik tiek, kiek reikia. Be to, dauguma 3D spaudoje naudojamų medžiagų gaminamos atsižvelgiant į perdirbimo kriterijus. Tas pats minėtas PLA plastikas gali būti ne tik lengvai perdirbamas, bet jis ir santykinai greitai suyra gamtoje, yra netoksiškas.

Esate kompanija „3Dirbtuvės“, gal galite papasakoti apie savo įmonę. Kokiuose miestuose Jus galima rasti?

Mes teikiame 3D modeliavimo ir spaudos paslaugas, taip pat prekiaujame 3D spaudos įranga ir medžiagomis. Įmonėms ir pavieniams asmenims, ieškantiems efektyvių, kūrybiškų ir išskirtinių sprendimų, mes padedame materializuoti idėjas, joms suteikiame estetišką, tvirtą ir unikalų pavidalą.

teleskopas-001

Iki šios dienos esame prisidėję prie labai daug skirtingų projektų, įskaitant „Vilniaus plunksna 2016“ ir laidos „Lietuvos patrionai“ apdovanojimus bei „Lidl“ Giraitės g. biurų parko maketą.  Taip pat Raseinių savivaldybei sukūrėme žvakės modelį, kuris naudojamas vaškinėms žvakėms lieti. Juvelyrams pagaminome įvairių žiedų modelių, su kuriais buvo išlieti keletas sidabrinių žiedų. Iš technologinių projektų bene įdomiausias buvo 3D spausdintas teleskopas. Taip pat, gauname užsakymų iš dronų ir RC entuziastų, su kuriais stengiamės surasti optimalų modelio variantą, kadangi šiose srityse labai svarbi lengvumo, tikslumo ir tvirtumo kombinacija.

3 asociatyvi nuotrauk 

Šiandien mūsų dirbtuvės yra įsikūrusios Alytuje, Tilto g. 2. Žmonės užsukę pas mus gali tikėtis plačiai atvėpusio žandikaulio, nes tikrai turime kuo nustebinti.

Ačiū už pokalbį!

Eglė Petkevičiūtė

Taip pat skaitykite...